Operacje biodra - endoprotezy

Operacje biodra - endoprotezy

Postprzez just » 23 lipca 2008, o 13:47

W tym dziale swoimi wrażeniami z zabiegów i pobytu w szpitalu mogą dzielić się osoby po endoprotezoplastyce bioder. :)
just
Administrator

Re: Operacje biodra - endoprotezy

Postprzez michal19 » 10 sierpnia 2008, o 00:43

Witam!

Nazywam się Michał, byłem operowany w Poznaniu w Klinice im. Wiktora Degi, mam 19 lat i ze względu na przykurcze nie mogłem mieć kapy, pomimo dobrego stanu kości. Musiałem zrobić plastykę z powodu choroby otto-chrobaka. Powiem tak nie ma co się bać, pozytywnie być nastawionym. Przed zabiegiem dostałem zastrzyk przeciwzakrzepowy.( Ogólnie to przed najlepiej sobie zrobić bieliznę zapinaną na rzepy, albo na wstążki, łatwiej sie zakłada na opuchniętą nogę i ogólnie sami możemy się obsłużyć ;) ) Operacja trwała ok. 3 godziny, jak pamiętam to wzięli mnie o 8:30 na blok operacyjny i w sumie jakoś pamiętam wszystko do momentu podania mi białego zastrzyku na sen. Znieczulenie miejscowe, po operacji obudziłem się przed 12. Leżałem na wznak pomiędzy nogami miałem klin, nogi miałem związane bandażami(profilaktyka przeciwzakrzepowa:D) jakoś na 3 dobę byłem pionizowany. Byłem wyrywny jak to mówili, nie chciałem już leżeć. Najważniejsze to się nie bać wstać i postawić pierwszego kroczka. Oczywiście kręci się w głowie, ale panie rehabilitantki asekurują. Ból miałem spowodowany bardziej gorączką spowodowaną ubytkiem krwii. (przed zabiegiem dokonałem autotransfuzję - skierowany ze szpitala byłem na oddanie sobie krwii). Po 2 tygodniach już nie brałem leków przeciwbólowych. Wiadomo każdy organizm jest inny, więc każdy przestaje brać w innym okresie. Zwykle po operacji pobyt trwa 2 tygodnie, ja musiałem być tam miesiąc, więc za friko rehabilitację miałem i opiekę, a wszystko przez trudnogojącą się ranę po drenie. Jednak teraz jest w porządku. Jestem 6 tygodni po i czuję się świetnie, już nie mogę się doczekać kiedy pójdę bez moich "lasek" na lody z przyjaciółmi. Grunt to pozytywne nastawienie, jak nie jesteśmy pewni to pytajmy się i nie bójmy. Mamy do tego prawo. Aa przez 6 tygodni mamy pończoszki lub bandaż na nogach i oczywiście zastrzyki przeciwzakrzepowe, które sobie sam już robię :). Pozytywne nastawienie i wiedza to podstawa do dobrego przeżycia życia szpitalnego.
michal19
Zerkacz

Postprzez just » 10 sierpnia 2008, o 08:52

Witaj w klubie! Pozdrawiam serdecznie :D
just
Administrator

Postprzez Iwona » 7 września 2008, o 18:17

Operacja i pobyt w szpitalu...było lepiej niż przewidywałam :). Ekstra lekarze...miłe pielęgniarki...dobra opieka przed operacją...w czasie jak i po operacji. A przyznam mieli ze mną troszkę kłopotu :) Operacja trwała 1,40 h. Potem chwile kryzysu czyli pełen odlotot po lekach przeciwbólowych (na szczęście lekarz i pielęgniarki szybko zareagowali) :). Pobyt w szpitalu 12 dni...dłużej niż zwykle z powodu złych wyników krwi.
Obecnie 6 tygodni po operacji poruszająca się w pełni o własnych siłach :)
Iwona
Zaglądacz

Postprzez Marta-Olsztyn » 5 lutego 2009, o 19:47

michal19 napisał(a):Witam!

Nazywam się Michał, byłem operowany w Poznaniu w Klinice im. Wiktora Degi, mam 19 lat i ze względu na przykurcze nie mogłem mieć kapy, pomimo dobrego stanu kości. Musiałem zrobić plastykę z powodu choroby otto-chrobaka.

Cześć Michał!
Ja również mam mieć operację w tym szpitalu w Poznaniu. Możesz mi napisać, kto Ciebie operował? Jak ogólne wrażenia? Czy autotransfuzję robiłeś u siebie w miejscowości czy już w szpitalu? Ja szykuję się na 23 lutego, a 26 mam mieć operację.
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź!!
Marta-Olsztyn
Zaglądacz

Postprzez agi78 » 9 lutego 2009, o 12:42

Marta-Olsztyn napisał(a):
michal19 napisał(a):Witam!

Czy autotransfuzję robiłeś u siebie w miejscowości czy już w szpitalu? Ja szykuję się na 23 lutego, a 26 mam mieć operację.
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź!!

Autotransfuzja 3 dni przed zabiegiem? I tylko raz? To błąd w sztuce!
Powinno się oddać conajmniej dwie jednostki krwi w odstępach conajmniej 7dniowych, tak aby krew nie byla przechowana dłużej niż 30 dni. I napewno nie 3 dni przed zabiegiem bo organizm Ci się nie zregeneruje do zabiegu!!!

http://www.pckkedzierzyn-kozle.com.pl/p ... sfuzja.pdf
agi78
Bywalec

Postprzez Marta-Olsztyn » 9 lutego 2009, o 22:21

Słuchajcie, ale jak przewieźć krew z Olsztyna do Poznania? Przez te ok.5h drogi ona musi byc w specjalnym opakowaniu, nie mogę jej wieźć tak normalnie, ani też jeździć kilka razy do Poznania przed operacją tylko po to, żeby oddać krew. Co mi pozostaje? Tylko brać cudzą:(?
Marta-Olsztyn
Zaglądacz

Postprzez agi78 » 10 lutego 2009, o 12:13

Po pierwsze zeby oddac krew do autotransfuzji to musisz miec skierowanie od swojego lekarza, ktory bedzie przeprowadzal operacje.
Po drugie owszem krew musi byc wieziona w specjalnym pojemniku aczkolwiek nie kazda stacja krwiodawstwa wyraza na to zgode, mnie w Katowicach sie nie zgodzili zebym po nia przyjechala i wypozyczyla pojemnik do tego.
Po trzecie, jezeli punkt drugi odpada to krew musi byc przewieziona transportem sanitarnym a na to watpie zeby szpital mial kase, chodzi o taka odleglosc.
Zostaje krew cudza, aczkolwiek nie zawsze bedzie ona potrzebna.
agi78
Bywalec

Postprzez gosiaragdoll » 10 lutego 2009, o 19:38

Witaj-krew oddasz bez problemu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, w obszarze działania którego leży szpital,gdzie będziesz operowana. Oddać trzeba minimum 2 jednostki,tj. 0,9 litra. Szpital sam ściągnie sobie Twoją krew. Ja oddawałam na 13 i na 6 dni przed operacja. To dobre rozwiązanie-obniża hematokryt. Rana lepiej się goi i zmniejsza się ryzyko zakrzepicy. Powodzenia. Gosia
gosiaragdoll
Częsty Gość

Postprzez agi78 » 11 lutego 2009, o 13:25

agi78
Bywalec

Następna strona

Powrót do Operacja i pobyt w szpitalu